11. července 2013

Pro ty, co nechtějí pochopit, zamčeno

Asi bych tu fotografii použila k jinému příběhu, ale tento je neuvěřitelně čerstvý a ráda bych jej zapsala tak, jak zněl, dříve, než ho zapomenu nebo změním několik maličkostí. Vše to začalo  nástupem do tramvaje.

Já a jeden pán jsme mířili k sedadlu, ale ten pán se postavil o pár sedadel dál a chytil se tyče. Prý si mám sednout já. Sedla jsem si a přede mě tři další lidé. Přímo přede mnou osmiletý kluk s tabletem, kde začal hrát Star Wars Lego, před něj kamarádka jeho sestry a před ni jeho sestra. Ty dvě po sobě stříkaly voňavku, hlasitě se smály, utahovaly si z něj, když se jich zeptal, co má dělat, že je na mateřské lodi a někdo po něm jde. Smály se mu, říkaly, ať je začne střílet, on že nemůže. Pak se zjevně dostal pryč a ony na to jen: „Bojuj za naši vlast!“, což on odmítal, jelikož přece je to SW a nemůže bojovat za Zemi, za ČR. Ptaly se, odkud ty blbosti ví. Řekl, že to viděl. Já měla neuvěřitelně dobrou náladu, jelikož jsem strávila odpoledne s lidmi, kteří mi rozumí, a nemám ráda, když je někdo mezi lidmi, co si z něj dělají srandu. Klepla jsem mu na rameno se slovy: „Viděl jsi všechny díly Star Wars?“ a on mi odpověděl: „Jo.“ „A kterej se ti líbil nejvíc?“ „První.“ „Ten, jak Anakin závodil v kluzáku?“ „Jo,“. Ty dvě absolutně nevěděly, která bije, ale to nevadí. Pak vystoupili. 

Předtím mluvili o tom, že ten klučina dostane tablet a bude lepší než ten, co držel v rukách. A jedna z holek: „A proč bys měl?“ „Protože jsem měl jen dvě dvojky.“ „No a já udělala maturitu... sice se čtyřkama, ale udělala.“ „Čtyřkařko!“ „Ale to bylo mnohem těžší než čtvrtá třída.“ „Ne, bylo to pro tebe úplně stejně těžký jako pro mě čtvrtá třída,“ a člověk si uvědomí, že je to pravda. Když jsou vám čtyři roky a jedete starým výtahem, chcete zmáčknout tlačítko, ale jste moc malí, takže si musíte stoupnout na špičky a udržet se. Je to těžké. V první třídě je pro vás nemožné naučit se psát. V osmičce si zvolit druhý jazyk a naučit se například azbuku je téměř nemožné. V devítce je strašákem závěrečná prezentace a volba střední. V prvních vztazích vám přijde nemyslitelné, aby vás někdo viděl jinak než v oblečení... A tak dál... Prostě všechno nové nám přijde hrozně těžké oproti tomu, co jsme dělali doposud. A naopak. Co jsme dělali doposud, je jednoduché. Je to jako vyšší úroveň ve hře nebo zamčené dveře. A k čemu byly vynalezeny klíče? Aby odemykaly zámky a ztrácely se. :-)

5 komentářů:

 1. Klíče jsou od toho, aby se lidi nebáli, že se jim z života něco nebo někdo ztratí.
  Nejlepší díl je samozřejmě trojka - Yoda vs. Darth Sidious a Anakin, co dostane na prdel. Prostě boží... :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro tebe trojka... Já osobně se pořádně nemůžu rozhodnout mezi čtyřkou, pětkou a šestkou... Jenže ono je dost těžké vybrat si svůj nejoblíbenější díl už z něčeho tak oblíbeného jako SW :3...

   Vymazat
  2. SW 5, jednoznačně. O.

   Vymazat
 2. Kluk má moje sympatie, LEGO Star Wars patří k mým nejoblíbenějším hrám :-).

  OdpovědětVymazat
 3. Už jen jak si napsala, že po sobě stříkaly vonavku a smály se tomu, tak mi bylo jasný, kam se ten příběh bude dál ubírat. Je to skoro až typické :D

  A náročností to je těžký, je to relativní pojem.

  OdpovědětVymazat

Milí čtenáři, budu ráda za jakékoliv komentáře, jen si dobře promyslete, že mi dáváte své osobní údaje. Napsáním komentáře dáváte jasně znát, že jste s tímto srozuměni, viz GDPR. Pro jistotu pište komentáře jen po přihlášení do bloggera či pouze s napsáním přezdívky. Může využít i možnost anonymní a přezdívku nechat na konci komentáře. Děkuji vám :-)