17. listopadu 2014

Rút

Co si pod tímto jménem představit? Není to typické jméno pro Čechy. A když už si mnoho lidí myslí, že se v dospělosti budu zavírat do kláštera, dovolte mi poznamenat, že jde o hebrejské jméno. Označuje se tak i starozákonní kniha. Rút byla biblická postava. Výkladem jména může být slovo přítelkyně. Když jsem se učila na přijímačky, měla jsem půjčenou malou obrázkovou Bibli. Byla dvojjazyčná. Věty velmi jednoduché, aby je malé děti pochopily. Na straně sedmdesát je napsáno: „Žena v modrém je Noemi. Je smutná, protože její manžel a synové zemřeli. Rút se ji snaží utěšit a zůstává s Noemi...“ Jméno Rút se mi líbí. Kdybych mohla, pojmenovala bych tak svoji dceru, ale nesetkalo se to zatím s velkým pochopením. Nelíbí se mi kvůli tomu, že je to biblické jméno. Mně to libě zní a mám to spojeno s krásnými Židovkami z filmů, ačkoliv jsem možná ani jeden s ženou toho jména neviděla. 

Můj blog by se ani omylem nedal považovat za typicky holčičí. Nedávám zde rady jak na kluky, ani jak se líčit či jaké si vzít šaty na rande. Zároveň nejsem blogger, který píše o závažných věcech. Nepitvám politiku, i když bych dnes měla, ani nejsem tak velký fotograf, aby se můj blog držel jenom fotografií. Proto si dovolím nedeníčkový článek, přesto však ze života. Jsem obyčejná dívka. Mám různé obavy a taky ve svých šestnácti letech důkaz, že mohu mít děti. Každý měsíc. Na počátku s křečemi břicha, které jsou občas mírné a jindy nemohu sedět na jednom místě a musím se hýbat, klidně i pochodovat po místnosti. Mám spoustu známých a kamarádek. Na menstruaci se sem tam řeč dostane. Každý to nazývá jinak, každý, nejen každá. Hodně se ujalo menzes, jahody, měsíčky, to, krámy... Když už je ten sedmnáctý listopad, mohu uvést, že například v dánštině překladem říkají: „Mít komunisty v lunaparku,“ jen malá zajímavost. Já se osobně hodně pitvám ve významech slov, či jejich znění. Spoustu slov - třeba frnda - nemohu ani slyšet, jak mi běhá mráz po zádech. Patří mezi ně i označení pro menstruaci - krámy. Když se to vypustí z pusy, tak to označuje něco nepotřebného, zbytečného. Když vám rodiče řeknou, abyste vyklidili krámy z garáže, asi nemají na mysli to luxusní lamborghini (které stejně nevlastníte). Myslí ty staré sáně bez sedadla, popelnici plnou smetí nebo staré duše z kola. Proč se tedy to slovo užívá pro něco tak důležitého? Hodně dívek a žen si stěžuje na bolesti provázející menstruaci, ale mně to stejně nepřijde jako důvod. Bez „krámů“ by tu nebyl nikdo z nás.

Menstruace ženě dává důkaz, že je zdravá. Při nemocech se totiž nemusí vůbec dostavit. A když se nedostaví, v hlavě se teprve rozbíhají různé myšlenkové pochody. V některých kulturách je považována za něco nečistého. Proto například menstruující ženy odcházejí do domu na okraji vesnice, než budou zase čisté. Někde se oslavuje, když mladá dívka poprvé krvácí. Myslím si, že takovým způsobem se to dělá i u nás, jen více trapně. Minimálně v mojí rodině. Když jsem to ve svých necelých deseti letech dostala, následující dva roky rodinných setkání bylo: „A ona už je velká baba!“ a mně bylo neskutečně trapně. Asi stejně jako když se celá široká rodina dozvěděla, že jsem v první třídě chytila vši, nebo že jsem si začala v páté třídě holit nohy. To, že mám přítele, ví pak málokdo, hlavně teda mám menstruaci a měla jsem vši, to je důležité. Abych se vrátila zpět. Mezi ženami velmi diskutovaná, byť s nechutí. Nejlepší by asi bylo, kdyby se dokázala obejít. Částečně to dokáže antikoncepce. Minimálně co jsem četla. Sem tam se klidně nemusí vysazovat na ten týden a hned se může brát další. Krvácení se nedostaví vůbec. Nejde to dělat běžně, tělo by se zbláznilo. Pro ženy s nepravidelným cyklem je antikoncepce záchranou. Kromě nechtěného otěhotnění se jim i cyklus srovná. Jenže já z toho mám pocit, že člověk se rozhodl podmanit si vše. I přírodu. Přijde mi nesmyslné ládovat do těla ještě více chemie. Hlavně když se ve třinácti holkám nasazuje, aby se zmírnilo akné, a vysazuje se třeba až ve třiceti, kdy začnou toužit po dítěti. Jsem zaujatá, zcela určitě.

Na dívčím internetovém magazínu jsem jednou četla článek na téma: „O čem se nikdy nebavit s klukem,“ a menstruace byla jako jedno z témat. Kluk přece nepotřebuje vědět tak nechutné věci, jakože z vás teče krev. Ťukala jsem si na čelo. Samozřejmě, že když s někým sdílím svůj život, patří k tomu i toto, svým způsobem. V deváté třídě jsme jeli na výlet do Prahy. O strkání tampónu do flašky s pitím ani nemluvím, ale když jeden spolužák, řekněme značně zajímající se o dívky, prohlásil, že nechápe, proč z menstruace děláme takovou vědu, když to je přece jenom chvilička. Dámské osazenstvo nechápalo. Vyložil nám svoji představu. Asi jako když se vám spustí krev z nosu. Záležitost pěti minut, pokud jste zdraví a nemáte problém se srážlivostí krve. Ve škole děvčata měla v šesté třídě přednášku od paní, která nám ukazovala, jak se pořádně vyprsit. Dostala jsme i balíček s různými vložkami, které skončily rozstříhané po třídě, ehm. V osmé třídě v přírodopise jsme se zabývali anatomií člověka a ohledně rozmnožování každý mohl na papírek napsat otázku anonymně, na kterou učitel odpověděl. Hlavně, že se objevily otázky typu: Je normální dívat se na porno? Existuje bod G? Ale pak je mladý muž schopen říct takovou blbost. Abych nezněla, že se svět točí jenom okolo ženských a jejich „utrpení“, musí se nechat, že si jedna spolužačka myslela, že je v penisu kost. V autobuse do Prahy se člověk dozví mnoho informací! 

A já jsem byla vždycky rebel. Vyhnula jsem se radě na dívčím webu. Bavíme se o tom zcela normálně s přítelem. Prvně nám to přišlo trošku trapné, a tak jsme si vše vyjasnili. Problém s označením například. Protože Rút pronásledovala Noemi, protože Rút je přítelkyně, tak Rút dochází každý měsíc i ke mně na návštěvu. Okopírovali jsme trochu seriál IT Crowd, kde používali označení teta Irma. Podle mě by se tedy rozmnožování a sexualita  měly na školách probírat mnohem více. A nemyslím si, že by měly být zvlášť přednášky pro dívky a zvlášť pro chlapce. Odděleně možná, aby se necítili mezi sebou trapně, ale o stejném tématu. O polucích i o Rút. 

Závěrem bych se tedy chtěla omluvit, jestli jsem psala nesrozumitelně, ale trošku jsem si chtěla udělat jasno v tom, jak Rút vnímám já. Může být omezující, ale když ženy zjistí, že se nedostavila, modlí se, aby se jen přepočítaly. A proto si myslím, že se člověk musí přijmout takový, jaký je. Pokud se ženě protiví součást jejího těla, měla by na tom zapracovat. Možná to znamená, že není sama se sebou ještě smířená, v jakékoliv životní oblasti. V žádném případě jsem zde nechtěla znít jako feministka, i to mi pár lidí už řeklo, nebo snad vyzdvihovat utrpení žen nad utrpení mužů. Nemyslím si, že je nějaké utrpení, které by znevýhodňovalo jedno z pohlaví. :-) 

14 komentářů:

 1. Rút... to zní zvláštně. Teda na můj vkus. [: Je fakt, že já krvácení většinou přebíjim antikoncepcí, protože zhruba od těch 12, co to bylo poprvé, byly vždycky první dva tři dny utrpení. Před rokem se to teda trošku zlepšilo, ale pak jsem začala s těma práškama... a mám relativně klid. (Říká po proskučeným víkendu, nejspíš to někdy zakřikla.)
  Hele, jak s přítelem nazýváte pohlavní orgány? My s tím totiž máme větší problém (teda jen s jeho, echm) než s tímhle.
  S přednáškama by se mělo začít už na prvním stupni. Ségře je 9, začaly jí růst prsa... a já upřímně jsem byla radši, když jsem se něco dozvěděla "anonymně" ve škole, než když jsem jednou za mámou přišla, že potřebuju vložku, a ona kolem mě začala křepčit.
  (A jinak se omlouvám, že píšu takhle... "osobně", ale čtu tě už delší dobu, jen jsem neměla zatím nějak potřebu komentovat.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V pohodě :-D. Hele, nevím. Já se pokouším to pojmenovávat pravými výrazy. A u mužského prostě a jednoduše penis. :-)

   Vymazat
  2. Dobře, díky. [:

   Vymazat
 2. Teď to bude asi rok, co beru antikoncepci, a nemohla bych být spokojenější. Patří k té nízkohormonální řadě, takže by mi to nemělo tělo tolik zanášet chemií (i když vzhledem k tomu, že až do konce života budu brát léky na štítnou žlázu, tak chemie sem, chemie tam. :D), a hlavně to dělá to, co má, a žádné vedlejší efekty. Dříve mi bývalo hodně špatně, teď je to mnohem lepší a je pravda, že pokaždé menstruaci očekávám s velkým nadšením, protože když nic jiného, tak to znamená, že nejsem těhotná. :D

  A já byla zvídavé dítě, všechno jsem si vždycky hledala sama hodně dlouho dopředu, takže mě pak už nic nemohlo, nepříjemně, překvapit. Velká krása. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Páni, s Rút to mělo opravdu skvělé rozuzlení ;)

  Z celého článku na mě dýchá, jak jsi pyšná na své ženství, vůbec mi nepřipadáš jako nějaká protivná feministka.. No a co se týká menstruace, taky občas mám problém o tom mluvit, prostě i když je to úplně běžná věc, neříkám to nikomu na potkání a čistá se u toho necítím (to bych musela být naložená ve sprše celý den ;) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky nevykládám každému na potkání, ale občas se člověk k tomu tématu nachomýtne. Já nevím, kolikrát už ani nevnímám, že je se mnou něco jinak. :-D

   Vymazat
 4. U nás je to většinou teta, s kámoškou tomu říkáme kosa (protože sis sedla na kosu - já vim, hrozný pojmenování, já to nevymyslela :D). S přítelem o tom rozhodně mluvíme, však je to důležité téma. Nemám a nikdy jsem neměla tendence mu to nějak moc popisovat nebo se o tom rozhovořovat, ale on je dost zvědavý a na spoustu věcí se sám ptá. Tak se pak snažím mu to podat co nejmíň nechutně, ale tak zamlčovat mu to nebudu, vždyť já potřebuju, aby mě chápal :) Čím líp mu to vysvětlím, tím menší je šance, že bude mít kdykoli blbý kecy, když mi přitom nebude do zpěvu nebo budu vzteklá. Bude prostě vědět, čím procházím, a bude mi maximálně nápomocný.

  Někdy je jen trochu těžké při tomhle levelu intimity udržet romantičnost a jiskru. Proto se snažím vyhýbat aspoň řečem o tom, kdo má zrovna jakou konzistenci stolice, ale občas to holt ujede i tímhle směrem :D Ale tak i to lidi utužuje. Ale musí si oba stanovit nějakou hranici, kam až to jsou schopni udržet, a ta by se pak neměla překračovat, nebo jeden ztratí růžové brýle a už bude těžší ten vztah udržovat. Neříkám, že by si lidi měli něco přikrášlovat, ale trocha těch brýlí je podle mě potřeba :)

  Btw znám jednu Ruth z Anglie. Dřív mě to jméno nikdy nebralo, ale teď, když jsem ho lidi slyšela používat v reálu, mi přijde v pohodě :)

  OdpovědětVymazat
 5. Tedy, toto je skvělý článek.
  Nikdy by mě nenapadlo, jak ladně se lze dostat od Rút k ženským problémům. Nenapadá mě, co bych k tomuto mohla dodat, protože to bych opakovala tvá slova. Umíš skvěle psát a tento článek to dokazuje.
  P.S.: Zvlášť hodně jsem se viděla v tvém odstavci, kde popisuješ, o čem píšeš na svůj blog. Tak nějak bych popsala i své blogové snažení. :D

  OdpovědětVymazat
 6. Vskutku vtipně pojatý článek. :D taky mi přijde, že by měla být sexualita na škole více probírána, ale ne tak z hlediska "xxx ošukal yyy do zzz," jako spíše s odbornějšího a taky přirozeného hlediska. Když mi má dospělá kamarádka řekne, že se jí zdají genitálie ohyzdné a k té své nemá dobrý vztah, tak to musím valit bulby. Ovšem tohle všechno má co dočinění s výchovou, přístupu okolí k sexualitě i přístupu k sobě sama. A jo, taktéž jsem moc ráda za to, že jsem ženou. :-) A poslední dobou mám pocit, že ta typická dívčí stránka se ve mě začala prosazovat. Jinak bych se asi nemohla rozplývat nad pěkným prádlem... (Asi to jednou přijde na každého; připadám si, že jsem vlezla znova do puberty. :D )
  Rút je velmi zajímavé jméno, já byla vždy na ta exotická, netypická a staroslovanská. Hodně se mi líbí Živa, ale pochopení pro pojmenování dcery tímto jménem nemá ani můj Drahý. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Živa je krásné jméno. Možná se Drahý bojí, abys nechtěla mít ještě jednu holčičku se jménem Mrtva. :-D
   Je smutný, pokud holka nemá ráda jakýkoliv kousek svého těla.

   Vymazat
  2. Popravdě, i mě trvalo celkem dlouho, naučit se mít ráa kompletně. Mohly za to hlavně ovlivňující vnější skutečnosti z okolí. ale jsem ráda, že už je to za mnou. :-) A co se týče Živy, třeba má spíš strach, že bych k ni už jen dle mytologie chtěla dvě další - Vesnu a Morenu. :D

   Vymazat
 7. Holit si nohy a mít přitele je základ, který ti zabrání skončit v klášteře. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím, s holením se nepřetrhnu a v klášteře nejsem :-D

   Vymazat
 8. Tak to máš stesti na sve okoli, kdyz mas tolik hodnych atd.. kamaradu a, ze tvuj pritel je takovy jaky si psala. Nerekla jsem, ze uplne vymreli, spis jich je malo. A pokud jsou tak se schovavaj :DD :)) kazdy ma na tohle jiny nazor ;)

  OdpovědětVymazat